A bill of materials (BOM) is a structured list of every raw material, component, subassembly and quantity required to make a finished product. Manufacturers use it to plan purchases, check whether production can start, calculate material cost and deduct consumed stock. A clear BOM turns a product design or recipe into repeatable production instructions.
This guide explains the meaning of BOM in manufacturing, the information a useful BOM should contain, the basic calculation, and a worked example in Indian rupees.
What does BOM mean in manufacturing?
BOM stands for bill of materials. It connects a finished product to the materials and components needed to produce it. For example, the BOM for a 100 ml herbal face wash may list purified water, aloe vera gel, neem extract, fragrance, bottles, caps and labels, together with the quantity required for one batch.
Microsoft defines a BOM as the components required to produce a product. Those components may include raw materials, semi-finished products or ingredients. Oracle similarly describes a BOM as a list of the subassemblies, parts and raw materials that go into a parent assembly, including the required quantity of each item.
A BOM answers four practical questions:
- What materials are needed?
- How much of each material is required?
- Can the planned quantity be produced with the stock available?
- What will the materials for the batch cost?
What information should a bill of materials contain?
| Field | What it records | Example |
|---|---|---|
| Material or component | The item consumed during production | Aloe vera gel |
| Item code | A unique stock identifier | RM-ALG-001 |
| Quantity | The amount needed for the batch | 3 kg |
| Unit of measure | How the material is counted | kg, litre, metre or piece |
| Unit cost | The current cost per unit | ₹85 per kg |
| Wastage allowance | Expected production loss | 2% |
| Version or effective date | Which approved design applies | Version 2 |
Packaging should also be included when it is required to deliver the finished product. A bottle, cap, printed label and outer carton may be just as necessary as the ingredients inside the product.
What is the basic BOM formula?
Required component quantity = quantity per finished unit × planned production quantity
When normal wastage applies:
Adjusted component quantity = base required quantity × (1 + wastage percentage)
If one finished unit needs 25 grams of material and the factory plans to produce 200 units, the requirement is 25 g × 200 = 5,000 g, or 5 kg. With 2% wastage, it becomes 5 kg × 1.02 = 5.10 kg.
BOM line cost = adjusted required quantity × unit cost
Add every BOM line cost to calculate the planned material cost of the batch. Labour and manufacturing overhead are normally added separately when calculating full production cost per unit.
Bill of materials example in Indian rupees
Assume a small manufacturer plans a batch of 100 bottles of herbal face wash.
| Component | Quantity | Unit cost | Material cost |
|---|---|---|---|
| Rose water | 5 litres | ₹120/litre | ₹600 |
| Aloe vera gel | 3 kg | ₹85/kg | ₹255 |
| Neem extract | 1.5 kg | ₹340/kg | ₹510 |
| Bottle, cap and label | 100 sets | ₹3.50/set | ₹350 |
| Total planned material cost | ₹1,715 | ||
The planned material cost per bottle is ₹1,715 ÷ 100 = ₹17.15. This is material cost, not complete manufacturing cost. Labour, electricity, machine time, quality checks and other overhead may also need to be allocated.
Single-level BOM vs multi-level BOM
A single-level BOM lists components directly required by one finished product. A multi-level BOM also shows components inside manufactured subassemblies.
| Type | Best suited to | Example |
|---|---|---|
| Single-level | Simple products | A candle made from wax, wick, fragrance and a container |
| Multi-level | Products with subassemblies | A machine containing a motor assembly, control panel and frame |
What is the difference between a BOM and a recipe?
Both describe what goes into a finished product. A BOM is common in discrete manufacturing and assembly. A recipe or formula is common in process manufacturing, where ingredients may be mixed by weight, volume or percentage. Microsoft notes that a formula is a subtype of BOM typically used for process manufacturing.
How does a BOM help with inventory management?
Before production, each BOM quantity can be multiplied by the batch size and compared with available stock. If a batch needs 5 litres of rose water but only 3.8 litres are available, the shortage becomes visible before mixing begins.
After production, inventory software can deduct consumed raw materials and add finished units to stock. This links purchasing, production consumption and finished-goods inventory. Read Drafto’s guide to managing raw-material inventory for the complete workflow.
How do you create a bill of materials?
- Choose the finished product and batch size.
- List every input, including packaging and subassemblies.
- Use consistent units and clear conversions.
- Record quantities and realistic wastage.
- Add current material costs.
- Test the BOM against a real batch.
- Approve and version it whenever the design changes.
Common BOM mistakes to avoid
- Leaving out bottles, labels, boxes or other packaging.
- Mixing grams with kilograms without a correct conversion.
- Ignoring normal cutting loss, evaporation, breakage or rejects.
- Overwriting an old BOM instead of maintaining versions.
- Using outdated purchase prices.
- Starting production without checking stock availability.
Simple bill of materials template
| Item code | Material | Quantity | Unit | Wastage % | Adjusted quantity | Unit cost | Total cost |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RM-001 | Example material | 5 | kg | 2% | 5.10 kg | ₹100/kg | ₹510 |
A spreadsheet can manage a small number of stable BOMs. As products, versions and production runs grow, linked inventory software reduces duplicate entry and checks material availability automatically.
How Drafto uses BOMs
Drafto Inventory is offline manufacturing and inventory software for small Indian manufacturers. It can define materials for a finished product, check stock before production, record a batch, deduct consumed materials and calculate planned material cost. Drafto works on Windows and macOS and is sold as a one-time purchase.
Frequently asked questions
Is a BOM only used by large factories?
No. Any business that repeatedly makes the same product from defined inputs can benefit from a BOM.
Does a BOM include labour?
A material BOM primarily lists components and quantities. Labour and machine operations are normally maintained separately and added during full production costing.
Can one product have more than one BOM?
Yes. Different approved versions may apply to material changes, batch sizes, factories or effective dates.
What is BOM explosion?
BOM explosion calculates all lower-level material requirements for a planned finished quantity, including components inside subassemblies.
How often should a BOM be updated?
Review it whenever a component, specification, quantity, unit, packaging item or production method changes.